Per Schmidt Nielsen
Managing Director, Centic
Tlf.: +45 40 40 83 17
E-mail: psn@centic.dk
Udvikling m.m. i længere forløb eller til mindre opgaver
IT-KONSULENTER
IT-konsulenter er ofte det bedste valg, når jeres virksomhed har en udviklingsopgave, der skal løses inden for en kort tidshorisont – og hvor I selv har godt styr på, hvad der skal laves.
Centic tilbyder erfarne og kompetente IT-konsulenter til rimelige priser og på fleksible vilkår. Vi er både leveringsdygtige i IT-konsulenter i løse timer til mindre rettelser og i fulde ressourcer til projekter, der skal i gang.
Vi kan også stå for hele udviklingsprojekter. Læs om det her.
Vi finder den IT-specialist, som passer til jeres behov. Og så styrer I selv konsulentens opgaver og har direkte kontrol over, hvad der bliver lavet, og hvor mange timer konsulenten bruger.
Især når der er tale om udvikling på ældre applikationer, er brug af en konsulent det optimale. Skal der udvikles nye løsninger, anbefaler vi derimod, at det gøres på projektbasis, hvor vi hjælper jer med at finde ud af præcis, hvad løsningen skal kunne.
Per Schmidt Nielsen
Managing Director, Centic
Tlf.: +45 40 40 83 17
E-mail: psn@centic.dk
Udvikling af ny software
Centic tilbyder IT-konsulenter med en baggrund som softwareingeniør eller lignende og solid praktisk erfaring fra flere brancher.
Konsulenterne har også alle erfaring med IT i flere forskellige brancher og med flere forskellige udviklingsteknologier. Nogle af konsulenterne er ansatte i Centic, mens andre er freelancekonsulenter. Uanset hvilken type de er, har konsulenterne en tung faglig baggrund og god forretningsforståelse. Alle konsulenterne har en baggrund i Danmark.
En IT-konsulent fra Centic kan hurtigt sætte sig ind i forretningslogikken, forstå det tekniske setup og i løbet af meget kort tid være i gang med at løse opgaven.
Så hvis I som kunde er klar med, hvad det er I vil, kommer der hurtigt resultater
De fleste konsulentopgaver ligger inden for udvikling/programmering og spænder fra opgaver på få timer, hvor et specifikt problem skal løses, til egentlige udviklingsprojekter.
Vi laver fortrinsvis udviklingsopgaver, men vores konsulenter udfører også fejlfinding, analyse af kodebaser, kravspecifikationer m.m.
Konsulenten har mulighed for at sidde ude i jeres virksomhed, så dialogen med jeres medarbejdere er optimal. Men ofte løses opgaven fra Centics kontor.
Hvis der skal arbejdes fuld tid på en opgave, kan on-site være en god idé, fordi det også får jeres egne folk til at holde fokus på projektet.
Er arbejdet til gengæld mere spredt, så giver remote arbejde mest mening, fordi konsulenten så kan udnytte sin egen tid optimalt og skifte mellem opgaver.
I Centic lægger vi vægt på solid faglighed og gode relationer – og at udvikle langtidsholdbar software, som styrker de virksomheder, vi arbejder for.
I Centic lægger vi vægt på solid faglighed og gode relationer – og at udvikle langtidsholdbar software, som styrker de virksomheder, vi arbejder for.
Juridisk og Politisk Sekretariat, Varde Kommune
Udtalelse fra kunde
’’Centic er rigtigt gode til udvikling af software, men det vigtigste er, at de er gode til at forstå processer som i vores tilfælde drejer sig om energibesparelser. Det giver en kvalificeret sparring i udvikling og drift af softwaren.’’
Jan Nielsen
Projektchef, Modstrøm Danmark A/S
Forskellige typer af udviklingsopgaver kræver forskellig tilgang. Vi er klar til at rådgive jer og løse jeres udviklingsopgaver.

Skal I have en stabil og fremtidssikret softwareløsning, så er det oplagt at bygge den med .NET frameworket. Læs hvorfor her.
Software bør vedligeholdes, for at det fungerer bedst muligt og holder jeres it-infrastruktur sikker. Læs mere om, hvordan vi kan hjælpe jer.

Programmering på timebasis giver jer fuld fleksibilitet i jeres virksomheds softwareudvikling. Hav en udvikler tilknyttet til et projekt eller i løse timer. Læs mere her.

Skal I have en stabil og fremtidssikret softwareløsning, så er det oplagt at bygge den med .NET frameworket. Læs hvorfor her.

Programmering på timebasis giver jer fuld fleksibilitet i jeres virksomheds softwareudvikling. Hav en udvikler tilknyttet til et projekt eller i løse timer. Læs mere her.